1N5947AP/TR8
Mfr.Part #
1N5947AP/TR8
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 82V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 62.2V
Impedance :
160Ohm
Zener Voltage :
82V
Tolerance :
±10%
Impedance-Max :
160Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
82V
Radiation Hardening :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Base Part Number :
1N5947
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
1N5947AP/TR8
Microsemi 1N5947AP/TR8
160Ohms ±10% 82V 1μA @ 62.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5947AP/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 62.2V.During reverse leakage, the maximum current reaches 1μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 82V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5947AP/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 62.2V
1μA @ 62.2V is the maximum voltage (Tol)