1N5947AG
Mfr.Part #
1N5947AG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 82V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Power - Max :
1.25W
Impedance-Max :
160Ohm
Reference Voltage :
82V
Number of Terminations :
2
Polarity :
Unidirectional
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 62.2V
Packaging :
Bulk
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Wire
HTS Code :
Base Part Number :
1N5947
Power Dissipation-Max :
1.5W
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
82V
Voltage Tol-Max :
10%
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Configuration :
Single
Published :
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Working Test Current :
4.6mA
Datasheets
1N5947AG
Microsemi 1N5947AG
ZENER DIODE 160Ohm ±10% 1μA @ 62.2V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5947A G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 62.2V.A voltage of 10% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 82V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 4.6mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
1N5947A G Features
reverse leakage current of 1μA @ 62.2V
1μA @ 62.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 4.6mA
minimal dynamic impedance is 4.6mA