1N5946P/TR8
Mfr.Part #
1N5946P/TR8
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 75V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
1N5946
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power - Max :
1.5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
75V
Zener Voltage :
75V
Max Power Dissipation :
1.5W
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 56V
Impedance-Max :
140Ohms
Impedance :
140Ohm
Datasheets
1N5946P/TR8
Microsemi 1N5946P/TR8
140Ohms ±20% 75V 1μA @ 56V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5946P/TR8 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 56V.A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 75V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5946P/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 56V
1μA @ 56V is the maximum voltage (Tol)