1N5946DG
Mfr.Part #
1N5946DG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 75V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
DO-204AL, DO-41, Axial
HTS Code :
Base Part Number :
1N5946
Tolerance :
±1%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
75V
Polarity :
Unidirectional
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Wire
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
1.5W
Impedance-Max :
140Ohm
Power - Max :
1.25W
Reference Voltage :
75V
Number of Terminations :
2
Published :
Pbfree Code :
yes
Voltage Tol-Max :
1%
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Working Test Current :
5mA
Case Connection :
Isolated
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 56V
Datasheets
1N5946DG
Microsemi 1N5946DG
ZENER DIODE 140Ohm ±1% 1μA @ 56V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5946D G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 56V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 1% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 75V.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5946D G Features
reverse leakage current of 1μA @ 56V
1μA @ 56V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA