1N5946CG
Mfr.Part #
1N5946CG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 75V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Case Connection :
Isolated
Impedance-Max :
140Ohm
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
75V
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Voltage Tol-Max :
2%
Power Dissipation-Max :
1.5W
Base Part Number :
1N5946
Tolerance :
±2%
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
75V
Published :
Working Test Current :
5mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Terminal Form :
Wire
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 56V
Packaging :
Bulk
Power - Max :
1.25W
Non-RoHS Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
1N5946CG
Microsemi 1N5946CG
ZENER DIODE 140Ohm ±2% 1μA @ 56V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5946C G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 56V.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 75V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
1N5946C G Features
reverse leakage current of 1μA @ 56V
1μA @ 56V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA