1N5946BRL
Mfr.Part #
1N5946BRL
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 75V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Published :
Contact Plating :
Tin
Pin Count :
2
Diode Type :
ZENER DIODE
Power Rating :
3W
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Peak Reverse Current :
1μA
HTS Code :
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Diameter :
2.7mm
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Zener Current :
20mA
Halogen Free :
Halogen Free
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Working Voltage :
75V
Voltage - Rated DC :
6.2V
Impedance :
140Ohm
Terminal Form :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
3W
Forward Voltage :
1.5V
Factory Lead Time :
2 Weeks
Radiation Hardening :
No
Reference Voltage :
75V
Test Current :
5mA
Case Connection :
Isolated
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
ESD Protection :
yes
Height :
5.2mm
Element Configuration :
Single
Polarity :
Unidirectional
Zener Voltage :
75V
Power Dissipation :
3W
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Impedance-Max :
140Ohm
JESD-609 Code :
e3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 56V
Voltage Tol-Max :
5%
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Tolerance :
5%
Tolerance :
±5%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Base Part Number :
1N5946
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
1N5946BRL
onsemi 1N5946BRL
ZENER DIODE 140Ohm ±5% 75V 1μA @ 56V -65°C~200°C 3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5946BRLG Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 56V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Reverse leakage current reaches 1μA at its maximum.Having a zener current of 20mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 1.5V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 1μA is recommended.
1N5946BRLG Features
reverse leakage current of 1μA @ 56V
1μA @ 56V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 20mA