1N5946BG
Mfr.Part #
1N5946BG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 75V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Finish :
MATTE TIN
Reference Voltage :
75V
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Case Connection :
Isolated
Tolerance :
±5%
Impedance-Max :
140Ohm
Pin Count :
2
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Working Test Current :
5mA
Power Dissipation-Max :
1W
Power - Max :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
75V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 56V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Wire
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
yes
Configuration :
Single
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Voltage Tol-Max :
5%
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Qualification Status :
COMMERCIAL
Surface Mount :
Datasheets
1N5946BG
Microsemi 1N5946BG
ZENER DIODE 140Ohm ±5% 1μA @ 56V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5946BG Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 56V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 75VV.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is provided.
1N5946BG Features
reverse leakage current of 1μA @ 56V
1μA @ 56V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA