1N5946B/TR
Mfr.Part #
1N5946B/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
VOLTAGE REGULATOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Working Test Current :
5mA
Power Dissipation-Max :
1.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
75V
Reference Voltage :
75V
Impedance-Max :
140Ohm
Voltage Tol-Max :
5%
Power - Max :
1.5W
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Factory Lead Time :
21 Weeks
ZENER DIODE
Dynamic Impedance-Max :
140Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C TJ
Datasheets
1N5946B/TR
Microchip Technology 1N5946B/TR
ZENER DIODE 140Ohm ±5% 1μA @ 56V -65°C~200°C TJ DO-204AL, DO-41, Axial
1N5946B TR Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 56V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 75V volts.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5V @ 200mA V.
1N5946B TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 56V
1μA @ 56V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA