1N5946AG
Mfr.Part #
1N5946AG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 75V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Case Connection :
Isolated
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
Working Test Current :
5mA
Terminal Form :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
1N5946
Packaging :
Bulk
Power Dissipation-Max :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 56V
Tolerance :
±10%
Impedance-Max :
140Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
75V
Power - Max :
1.25W
Voltage Tol-Max :
10%
Reference Voltage :
75V
Published :
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
DO-204AL, DO-41, Axial
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
1N5946AG
Microsemi 1N5946AG
ZENER DIODE 140Ohm ±10% 1μA @ 56V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5946A G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 56V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 75V during operation.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5946A G Features
reverse leakage current of 1μA @ 56V
1μA @ 56V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA