1N5945PE3/TR8
Mfr.Part #
1N5945PE3/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 68V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
2
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance-Max :
120Ohms
Factory Lead Time :
24 Weeks
Tape and Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Max Operating Temperature :
150°C
Power - Max :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Min Operating Temperature :
-65°C
Base Part Number :
1N5945
Max Power Dissipation :
1.5W
Mount :
Through Hole
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 51.2V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Impedance :
120Ohm
Zener Voltage :
68V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
1N5945PE3/TR8
Microchip Technology 1N5945PE3/TR8
120Ohms ±20% 68V 1μA @ 51.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5945PE3/TR8 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 51.2V.Reverse leakage current reaches 1μA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5945PE3/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 51.2V
1μA @ 51.2V is the maximum voltage (Tol)