1N5945P/TR8
Mfr.Part #
1N5945P/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 68V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Base Part Number :
1N5945
Element Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Zener Voltage :
68V
Impedance :
120Ohm
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Impedance-Max :
120Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Power - Max :
1.5W
Tolerance :
±20%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 51.2V
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Power Dissipation :
1.5W
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
1N5945P/TR8
Microchip Technology 1N5945P/TR8
120Ohms ±20% 68V 1μA @ 51.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5945P/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 51.2V.A maximum reverse leakage current of 1μA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5945P/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 51.2V
1μA @ 51.2V is the maximum voltage (Tol)