1N5945P/TR12
Mfr.Part #
1N5945P/TR12
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 68V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Element Configuration :
Single
Mount :
DO-204AL, DO-41, Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 51.2V
Power - Max :
1.5W
Max Power Dissipation :
1.5W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Base Part Number :
1N5945
Max Operating Temperature :
150°C
Zener Voltage :
68V
Impedance-Max :
120Ohms
Impedance :
120Ohm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Datasheets
1N5945P/TR12
Microchip Technology 1N5945P/TR12
120Ohms ±20% 68V 1μA @ 51.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5945P/TR12 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 51.2V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 1μA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5945P/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 51.2V
1μA @ 51.2V is the maximum voltage (Tol)