1N5945CPE3/TR8
Mfr.Part #
1N5945CPE3/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 68V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Zener Voltage :
68V
Max Power Dissipation :
1.5W
Base Part Number :
1N5945
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 51.2V
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Power - Max :
1.5W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance-Max :
120Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Impedance :
120Ohm
Tolerance :
±2%
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Published :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
1N5945CPE3/TR8
Microchip Technology 1N5945CPE3/TR8
120Ohms ±2% 68V 1μA @ 51.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5945CPE3/TR8 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 51.2V.A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5945CPE3/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 51.2V
1μA @ 51.2V is the maximum voltage (Tol)