1N5945CG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5945CG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 68V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Impedance-Max :
120Ohm
Polarity :
Unidirectional
Base Part Number :
1N5945
Case Connection :
Isolated
Configuration :
Single
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Number of Elements :
1
Surface Mount :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Power - Max :
1.25W
HTS Code :
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Power Dissipation-Max :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Packaging :
Bulk
Working Test Current :
5.5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 51.2V
Terminal Form :
Wire
Diode Type :
ZENER DIODE
Tolerance :
±2%
ECCN Code :
EAR99
Reference Voltage :
68V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Tol-Max :
2%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
1N5945CG
Microsemi 1N5945CG
ZENER DIODE 120Ohm ±2% 1μA @ 51.2V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5945C G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 51.2V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68VV.This device should be operated at 5.5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5945C G Features
reverse leakage current of 1μA @ 51.2V
1μA @ 51.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5.5mA
minimal dynamic impedance is 5.5mA