1N5945BPE3/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5945BPE3/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 68V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Tolerance :
±5%
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Impedance :
120Ohm
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Mount :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 51.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
1N5945
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
1.5W
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Max Power Dissipation :
1.5W
Impedance-Max :
120Ohms
Zener Voltage :
68V
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
1N5945BPE3/TR8
Microchip Technology 1N5945BPE3/TR8
120Ohms ±5% 68V 1μA @ 51.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5945BPE3/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 51.2V.A maximum reverse leakage current of 1μA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5945BPE3/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 51.2V
1μA @ 51.2V is the maximum voltage (Tol)