1N5945BPE3/TR12
Mfr.Part #
1N5945BPE3/TR12
Description
DIODE ZENER 68V 1.5W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Base Part Number :
1N5945
Impedance :
120Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
1.5W
Impedance-Max :
120Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 51.2V
DO-204AL, DO-41, Axial
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Zener Voltage :
68V
Datasheets
1N5945BPE3/TR12
Microchip Technology 1N5945BPE3/TR12
ZENER DIODE 120Ohm ±5% 68V 1μA @ 51.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5945BPE3/TR12 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 51.2V.A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5945BPE3/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 51.2V
1μA @ 51.2V is the maximum voltage (Tol)