1N5945BP/TR8
Mfr.Part #
1N5945BP/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 68V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Power - Max :
1.5W
Radiation Hardening :
No
Impedance :
120Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 51.2V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Impedance-Max :
120Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Base Part Number :
1N5945
Max Power Dissipation :
1.5W
Zener Voltage :
68V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
1N5945BP/TR8
Microchip Technology 1N5945BP/TR8
120Ohms ±5% 68V 1μA @ 51.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5945BP/TR8 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 51.2V.Reverse leakage current reaches a maximum of 1μA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 68V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
1N5945BP/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 51.2V
1μA @ 51.2V is the maximum voltage (Tol)