1N5945BG
Mfr.Part #
1N5945BG
Description
DIODE ZENER 68V 1.25W DO204AL
Power Dissipation-Max :
1.5W
Tolerance :
±5%
Impedance-Max :
120Ohm
Working Test Current :
5.5mA
HTS Code :
Power - Max :
1.25W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
1N5945
Voltage Tol-Max :
5%
Reference Voltage :
68V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 51.2V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
1N5945BG
Microsemi 1N5945BG
ZENER DIODE 120Ohm ±5% 1μA @ 51.2V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5945B G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 51.2V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68V.Setting the working test voltage to 5.5mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5945B G Features
reverse leakage current of 1μA @ 51.2V
1μA @ 51.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5.5mA
minimal dynamic impedance is 5.5mA