1N5945AG
Mfr.Part #
1N5945AG
Description
DIODE ZENER 68V 1.25W DO204AL
Voltage Tol-Max :
10%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 51.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Impedance-Max :
120Ohm
Tolerance :
±10%
Base Part Number :
1N5945
Power - Max :
1.25W
Working Test Current :
5.5mA
Power Dissipation-Max :
1.5W
Reference Voltage :
68V
Datasheets
1N5945AG
Microsemi 1N5945AG
ZENER DIODE 120Ohm ±10% 1μA @ 51.2V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5945A G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 51.2V.10% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 10%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68VV.This device should be operated at 5.5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5945A G Features
reverse leakage current of 1μA @ 51.2V
1μA @ 51.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5.5mA
minimal dynamic impedance is 5.5mA