1N5944P/TR8
Mfr.Part #
1N5944P/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Impedance-Max :
100Ohms
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
1N5944
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance :
100Ohm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
62V
Power - Max :
1.5W
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Zener Voltage :
62V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
DO-204AL, DO-41, Axial
Factory Lead Time :
24 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 47.1V
Datasheets
1N5944P/TR8
Microchip Technology 1N5944P/TR8
100Ohms ±20% 62V 1μA @ 47.1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5944P/TR8 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 47.1V is required.A reverse leakage current that reaches 1μA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 62V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5944P/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 47.1V
1μA @ 47.1V is the maximum voltage (Tol)