1N5944P/TR12
Mfr.Part #
1N5944P/TR12
Description
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
1.5W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
62V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance :
100Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 47.1V
Tolerance :
±20%
Zener Voltage :
62V
Impedance-Max :
100Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Min Operating Temperature :
-65°C
Base Part Number :
1N5944
Datasheets
1N5944P/TR12
Microchip Technology 1N5944P/TR12
100Ohms ±20% 62V 1μA @ 47.1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5944P/TR12 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 47.1V is required.A reverse leakage current that reaches 1μA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 62V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5944P/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 47.1V
1μA @ 47.1V is the maximum voltage (Tol)