1N5944BPE3/TR8
Mfr.Part #
1N5944BPE3/TR8
Description
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL
Base Part Number :
1N5944
Power - Max :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Zener Voltage :
62V
Element Configuration :
Single
Published :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Impedance-Max :
100Ohms
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
62V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 47.1V
Impedance :
100Ohm
Datasheets
1N5944BPE3/TR8
Microchip Technology 1N5944BPE3/TR8
100Ohms ±5% 62V 1μA @ 47.1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5944BPE3/TR8 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 47.1V.A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 62V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5944BPE3/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 47.1V
1μA @ 47.1V is the maximum voltage (Tol)