1N5944BPE3/TR12
Mfr.Part #
1N5944BPE3/TR12
Description
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL
Single
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Impedance-Max :
100Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
1N5944
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
100Ohm
Zener Voltage :
62V
Max Power Dissipation :
1.5W
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 47.1V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Type :
ZENER DIODE
Datasheets
1N5944BPE3/TR12
Microchip Technology 1N5944BPE3/TR12
ZENER DIODE 100Ohm ±5% 62V 1μA @ 47.1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5944BPE3/TR12 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 47.1V.Reverse leakage current reaches 1μA at its maximum.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5944BPE3/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 47.1V
1μA @ 47.1V is the maximum voltage (Tol)