1N5944BG
Mfr.Part #
1N5944BG
Description
DIODE ZENER 62V 1.25W DO204AL
Reference Voltage :
62V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 47.1V
Working Test Current :
6mA
Power Dissipation-Max :
1.5W
Power - Max :
1.25W
Base Part Number :
1N5944
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
62V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Impedance-Max :
100Ohm
Datasheets
1N5944BG
Microsemi 1N5944BG
ZENER DIODE 100Ohm ±5% 1μA @ 47.1V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5944B G Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 47.1V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 62V during operation.Working test voltage should be set to 6mA for this device to operate.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5944B G Features
reverse leakage current of 1μA @ 47.1V
1μA @ 47.1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 6mA
minimal dynamic impedance is 6mA