1N5944AP/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5944AP/TR12
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Tolerance :
±10%
Max Power Dissipation :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Base Part Number :
1N5944
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 47.1V
Radiation Hardening :
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Impedance-Max :
100Ohms
Number of Pins :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
62V
Mount :
Through Hole
Zener Voltage :
62V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
100Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Element Configuration :
Single
Datasheets
1N5944AP/TR12
Microchip Technology 1N5944AP/TR12
100Ohms ±10% 62V 1μA @ 47.1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5944AP/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 47.1V.Reverse leakage currents can reach 1μA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5944AP/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 47.1V
1μA @ 47.1V is the maximum voltage (Tol)