1N5944AG
Mfr.Part #
1N5944AG
Description
DIODE ZENER 62V 1.25W DO204AL
Power Dissipation-Max :
1.5W
Reference Voltage :
62V
Voltage Tol-Max :
10%
Base Part Number :
1N5944
Impedance-Max :
100Ohm
Tolerance :
±10%
Working Test Current :
6mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 47.1V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
62V
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
1.25W
Datasheets
1N5944AG
Microsemi 1N5944AG
ZENER DIODE 100Ohm ±10% 1μA @ 47.1V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5944A G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 47.1V.Voltage (Tol) 10% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 6mA working test voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5944A G Features
reverse leakage current of 1μA @ 47.1V
1μA @ 47.1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 6mA
minimal dynamic impedance is 6mA