1N5943P/TR12
Mfr.Part #
1N5943P/TR12
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W DO204AL
Zener Voltage :
56V
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance :
86Ohm
Impedance-Max :
86Ohms
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Base Part Number :
1N5943
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 42.6V
Max Power Dissipation :
1.5W
Power - Max :
1.5W
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
56V
Datasheets
1N5943P/TR12
Microchip Technology 1N5943P/TR12
86Ohms ±20% 56V 1μA @ 42.6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5943P/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 42.6V.Reverse leakage currents can reach 1μA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5943P/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 42.6V
1μA @ 42.6V is the maximum voltage (Tol)