1N5943CP/TR12
Mfr.Part #
1N5943CP/TR12
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W DO204AL
Base Part Number :
1N5943
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 42.6V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
56V
Zener Voltage :
56V
Single
Power - Max :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance :
86Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance-Max :
86Ohms
Datasheets
1N5943CP/TR12
Microchip Technology 1N5943CP/TR12
86Ohms ±2% 56V 1μA @ 42.6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5943CP/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 42.6V.A maximum reverse leakage current of 1μA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 56VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5943CP/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 42.6V
1μA @ 42.6V is the maximum voltage (Tol)