1N5943CG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5943CG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 56V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
1.25W
Working Test Current :
6.7mA
Impedance-Max :
86Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Packaging :
Bulk
Terminal Form :
Wire
Polarity :
Unidirectional
Diode Type :
ZENER DIODE
Pbfree Code :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
56V
Tolerance :
±2%
Configuration :
Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power Dissipation-Max :
1.5W
HTS Code :
Number of Elements :
1
Voltage Tol-Max :
2%
Case Connection :
Isolated
Published :
Surface Mount :
No
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 42.6V
Reference Voltage :
56V
Base Part Number :
1N5943
Number of Terminations :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1N5943CG
Microsemi 1N5943CG
ZENER DIODE 86Ohm ±2% 1μA @ 42.6V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5943C G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 42.6V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 2%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 56V.Setting the working test voltage to 6.7mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5943C G Features
reverse leakage current of 1μA @ 42.6V
1μA @ 42.6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 6.7mA
minimal dynamic impedance is 6.7mA