1N5943BPE3/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5943BPE3/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Impedance :
86Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1.5W
Base Part Number :
1N5943
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
56V
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance-Max :
86Ohms
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Number of Pins :
2
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power - Max :
1.5W
Tolerance :
±5%
Zener Voltage :
56V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 42.6V
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Published :
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheets
1N5943BPE3/TR8
Microchip Technology 1N5943BPE3/TR8
86Ohms ±5% 56V 1μA @ 42.6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5943BPE3/TR8 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 42.6V.Reverse leakage current reaches 1μA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 56V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5943BPE3/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 42.6V
1μA @ 42.6V is the maximum voltage (Tol)