1N5943BP/TR8
Mfr.Part #
1N5943BP/TR8
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W DO204AL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Min Operating Temperature :
-65°C
Base Part Number :
1N5943
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
56V
Radiation Hardening :
No
Zener Voltage :
56V
Impedance :
86Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Max Operating Temperature :
150°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 42.6V
Power - Max :
1.5W
Impedance-Max :
86Ohms
Datasheets
1N5943BP/TR8
Microchip Technology 1N5943BP/TR8
86Ohms ±5% 56V 1μA @ 42.6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5943BP/TR8 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 42.6V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 56V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5943BP/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 42.6V
1μA @ 42.6V is the maximum voltage (Tol)