1N5943APE3/TR8
Mfr.Part #
1N5943APE3/TR8
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W DO204AL
Zener Voltage :
56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
1N5943
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
56V
Published :
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance-Max :
86Ohms
Radiation Hardening :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 42.6V
Min Operating Temperature :
-65°C
Power - Max :
1.5W
Impedance :
86Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Datasheets
1N5943APE3/TR8
Microchip Technology 1N5943APE3/TR8
86Ohms ±10% 56V 1μA @ 42.6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5943APE3/TR8 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 42.6V.A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 56V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5943APE3/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 42.6V
1μA @ 42.6V is the maximum voltage (Tol)