1N5943AP/TR12
Mfr.Part #
1N5943AP/TR12
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W DO204AL
Impedance-Max :
86Ohms
Tolerance :
±10%
Impedance :
86Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 42.6V
Power - Max :
1.5W
Base Part Number :
1N5943
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
56V
Max Operating Temperature :
150°C
Zener Voltage :
56V
Max Power Dissipation :
1.5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
1N5943AP/TR12
Microchip Technology 1N5943AP/TR12
86Ohms ±10% 56V 1μA @ 42.6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5943AP/TR12 Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 42.6V is required to supply this electrical device.1μA is the maximum reverse leakage current.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
1N5943AP/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 42.6V
1μA @ 42.6V is the maximum voltage (Tol)