1N5942P/TR12
Mfr.Part #
1N5942P/TR12
Description
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance :
70Ohm
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Power - Max :
1.5W
Tolerance :
±20%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Zener Voltage :
51V
Impedance-Max :
70Ohms
Base Part Number :
1N5942
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 38.8V
Datasheets
1N5942P/TR12
Microchip Technology 1N5942P/TR12
70Ohms ±20% 51V 1μA @ 38.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5942P/TR12 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 38.8V is required.A reverse leakage current that reaches 1μA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 51V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5942P/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 38.8V
1μA @ 38.8V is the maximum voltage (Tol)