1N5942CPE3/TR8
Mfr.Part #
1N5942CPE3/TR8
Description
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL
Impedance-Max :
70Ohms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 38.8V
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Zener Voltage :
51V
Tolerance :
±2%
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1.5W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance :
70Ohm
Base Part Number :
1N5942
Power - Max :
1.5W
Datasheets
1N5942CPE3/TR8
Microchip Technology 1N5942CPE3/TR8
70Ohms ±2% 51V 1μA @ 38.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5942CPE3/TR8 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 38.8V.A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 51V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5942CPE3/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 38.8V
1μA @ 38.8V is the maximum voltage (Tol)