1N5942BPE3/TR8
Mfr.Part #
1N5942BPE3/TR8
Description
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 38.8V
Impedance :
70Ohm
Base Part Number :
1N5942
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance-Max :
70Ohms
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Published :
Zener Voltage :
51V
Max Operating Temperature :
150°C
Power - Max :
1.5W
Datasheets
1N5942BPE3/TR8
Microchip Technology 1N5942BPE3/TR8
70Ohms ±5% 51V 1μA @ 38.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5942BPE3/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 38.8V.Reverse leakage currents can reach 1μA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5942BPE3/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 38.8V
1μA @ 38.8V is the maximum voltage (Tol)