1N5942BPE3/TR12
Mfr.Part #
1N5942BPE3/TR12
Description
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL
Impedance-Max :
70Ohm
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 38.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Power Dissipation :
1.5W
Impedance :
70Ohm
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Type :
ZENER DIODE
Zener Voltage :
51V
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
1N5942
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
1N5942BPE3/TR12
Microchip Technology 1N5942BPE3/TR12
ZENER DIODE 70Ohm ±5% 51V 1μA @ 38.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5942BPE3/TR12 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 38.8V.Reverse leakage current reaches 1μA at its maximum.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5942BPE3/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 38.8V
1μA @ 38.8V is the maximum voltage (Tol)