1N5942BP/TR8
Mfr.Part #
1N5942BP/TR8
Description
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance-Max :
70Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Zener Voltage :
51V
Min Operating Temperature :
-65°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Impedance :
70Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
1N5942
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 38.8V
Max Power Dissipation :
1.5W
Power - Max :
1.5W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Datasheets
1N5942BP/TR8
Microchip Technology 1N5942BP/TR8
70Ohms ±5% 51V 1μA @ 38.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5942BP/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 38.8V.Reverse leakage currents can reach 1μA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5942BP/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 38.8V
1μA @ 38.8V is the maximum voltage (Tol)