1N5942APE3/TR8
Mfr.Part #
1N5942APE3/TR8
Description
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL
Base Part Number :
1N5942
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
yes
Max Power Dissipation :
1.5W
Zener Voltage :
51V
Impedance-Max :
70Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
70Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Power - Max :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 38.8V
Datasheets
1N5942APE3/TR8
Microchip Technology 1N5942APE3/TR8
70Ohms ±10% 51V 1μA @ 38.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5942APE3/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 38.8V.During reverse leakage, the maximum current reaches 1μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 51V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5942APE3/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 38.8V
1μA @ 38.8V is the maximum voltage (Tol)