1N5942AP/TR8
Mfr.Part #
1N5942AP/TR8
Description
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance-Max :
70Ohms
Zener Voltage :
51V
Radiation Hardening :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Max Power Dissipation :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 38.8V
Min Operating Temperature :
-65°C
Power - Max :
1.5W
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
1N5942
Impedance :
70Ohm
Datasheets
1N5942AP/TR8
Microchip Technology 1N5942AP/TR8
70Ohms ±10% 51V 1μA @ 38.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5942AP/TR8 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 38.8V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 51V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5942AP/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 38.8V
1μA @ 38.8V is the maximum voltage (Tol)