1N5942AP/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5942AP/TR12
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
1.5W
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
70Ohms
Tolerance :
±10%
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance :
70Ohm
Min Operating Temperature :
-65°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 38.8V
Mount :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
1N5942
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
yes
Max Power Dissipation :
1.5W
Zener Voltage :
51V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Datasheets
1N5942AP/TR12
Microchip Technology 1N5942AP/TR12
70Ohms ±10% 51V 1μA @ 38.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5942AP/TR12 Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 38.8V is required to supply this electrical device.1μA is the maximum reverse leakage current.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
1N5942AP/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 38.8V
1μA @ 38.8V is the maximum voltage (Tol)