1N5926AP/TR8
Mfr.Part #
1N5926AP/TR8
Description
DIODE ZENER 11V 1.5W DO204AL
Zener Voltage :
11V
Element Configuration :
Single
Power - Max :
1.5W
Base Part Number :
1N5926
Max Power Dissipation :
1.5W
Impedance-Max :
5.5Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 8.4V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±10%
Number of Pins :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Radiation Hardening :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Impedance :
5.5Ohm
Datasheets
1N5926AP/TR8
Microchip Technology 1N5926AP/TR8
5.5Ohms ±10% 11V 1μA @ 8.4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5926AP/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 8.4V.During reverse leakage, the maximum current reaches 1μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 11V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5926AP/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 8.4V
1μA @ 8.4V is the maximum voltage (Tol)