1N5926AE3/TR13
Mfr.Part #
1N5926AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 11V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
1N5926
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
1.5W
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance :
5.5Ohm
Impedance-Max :
5.5Ohms
Max Power Dissipation :
1.5W
Zener Voltage :
11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 8.4V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11V
Datasheets
1N5926AE3/TR13
Microchip Technology 1N5926AE3/TR13
5.5Ohms ±10% 11V 1μA @ 8.4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5926AE3/TR13 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 8.4V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 11V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5926AE3/TR13 Features
reverse leakage current of 1μA @ 8.4V
1μA @ 8.4V is the maximum voltage (Tol)