1N5925PE3/TR8
Mfr.Part #
1N5925PE3/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Tolerance :
±20%
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 8V
Max Power Dissipation :
1.5W
Zener Voltage :
10V
Impedance-Max :
4.5Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
4.5Ohm
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Base Part Number :
1N5925
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
2
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Element Configuration :
Single
Power - Max :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1N5925PE3/TR8
Microchip Technology 1N5925PE3/TR8
4.5Ohms ±20% 10V 5μA @ 8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5925PE3/TR8 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 8V is required.A reverse leakage current that reaches 5μA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 10V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5925PE3/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 8V
5μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)