1N5925PE3/TR12
Mfr.Part #
1N5925PE3/TR12
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
1.5W
Zener Voltage :
10V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±20%
Max Power Dissipation :
1.5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Impedance-Max :
4.5Ohms
Published :
Impedance :
4.5Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 8V
Datasheets
1N5925PE3/TR12
Microchip Technology 1N5925PE3/TR12
4.5Ohms ±20% 10V 5μA @ 8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5925PE3/TR12 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 8V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 10V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5925PE3/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 8V
5μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)