1N5925P/TR8
Mfr.Part #
1N5925P/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Zener Voltage :
10V
Max Power Dissipation :
1.5W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance :
4.5Ohm
Impedance-Max :
4.5Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 8V
Tolerance :
±20%
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Datasheets
1N5925P/TR8
Microchip Technology 1N5925P/TR8
4.5Ohms ±20% 10V 5μA @ 8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5925P/TR8 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 8V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 5μA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 10V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5925P/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 8V
5μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)