1N5925E3/TR13
Mfr.Part #
1N5925E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Tolerance :
±20%
Impedance-Max :
4.5Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 8V
Impedance :
4.5Ohm
Zener Voltage :
10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
1.5W
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Max Power Dissipation :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Through Hole
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
1N5925E3/TR13
Microchip Technology 1N5925E3/TR13
4.5Ohms ±20% 10V 5μA @ 8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5925E3/TR13 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 5μA @ 8V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5925E3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 8V
5μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)