1N5925DG
Mfr.Part #
1N5925DG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 10V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 8V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Tolerance :
±1%
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Wire
Number of Elements :
1
Packaging :
Bulk
Base Part Number :
1N5925
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage Tol-Max :
1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Case Connection :
Isolated
Power - Max :
1.25W
Configuration :
Single
Reference Voltage :
10V
Power Dissipation-Max :
1.5W
HTS Code :
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Working Test Current :
37.5mA
Surface Mount :
No
Impedance-Max :
4.5Ohm
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
1N5925DG
Microsemi 1N5925DG
ZENER DIODE 4.5Ohm ±1% 5μA @ 8V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5925D G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 8V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 1%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 10V.Setting the working test voltage to 37.5mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5925D G Features
reverse leakage current of 5μA @ 8V
5μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 37.5mA
minimal dynamic impedance is 37.5mA