1N5925CG
Mfr.Part #
1N5925CG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 10V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Working Test Current :
37.5mA
Impedance-Max :
4.5Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Bulk
Configuration :
Single
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 8V
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Power - Max :
1.25W
Base Part Number :
1N5925
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Terminal Form :
Wire
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tol-Max :
2%
Mounting Type :
Through Hole
Reference Voltage :
10V
Power Dissipation-Max :
1.5W
Case Connection :
Isolated
Published :
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
Datasheets
1N5925CG
Microsemi 1N5925CG
ZENER DIODE 4.5Ohm ±2% 5μA @ 8V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5925C G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 8V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 10V volts.Setting the working test voltage to 37.5mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5925C G Features
reverse leakage current of 5μA @ 8V
5μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 37.5mA
minimal dynamic impedance is 37.5mA