1N5925BRL
Mfr.Part #
1N5925BRL
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 10V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Number of Pins :
2
Case Connection :
Isolated
Impedance-Max :
4.5Ohm
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Forward Voltage :
1.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage Tol-Max :
5%
Terminal Form :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
7 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
HTS Code :
Surface Mount :
No
Halogen Free :
Halogen Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Zener Voltage :
10V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power Rating :
3W
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
6.2V
Working Voltage :
10V
Base Part Number :
1N5925
Power Dissipation :
3W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Test Current :
37.5mA
Polarity :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Tolerance :
±5%
Diode Type :
ZENER DIODE
JESD-609 Code :
e3
Height :
5.2mm
Width :
6.35mm
Pbfree Code :
yes
Peak Reverse Current :
5μA
Impedance :
4.5Ohm
Pin Count :
2
Element Configuration :
Single
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 17 hours ago)
Zener Current :
150mA
Max Power Dissipation :
3W
Published :
Weight :
4.535924g
Reference Voltage :
10V
Voltage Tolerance :
5%
Diameter :
2.7mm
Number of Terminations :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 8V
Length :
38.1mm
Datasheets
1N5925BRL
onsemi 1N5925BRL
ZENER DIODE 4.5Ohm ±5% 10V 5μA @ 8V -65°C~200°C 3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5925BRLG Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 8V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 5μA is the maximum.As it has a zener current of 150mA, it has a tremendous amount of design flexibility.1.5V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device should function properly at a peak reverse voltage of 5μA.
1N5925BRLG Features
reverse leakage current of 5μA @ 8V
5μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 150mA